انواع نوار تیپ

نوارهای آبیاری تیپ دارای قطره چکان هایی در درون خود هستند که فواصل این قطره چکان ها بر روی لوله متفاوت بوده و بر اساس نوع محصول مزرعه و روش کاشت انتخاب میشوند. پر مصرف ترین نوارآبیاری تیپ از لحاظ فاصله بین قطره چکان ها نوارهای تیپ 20 و 30 سانتی متری می باشد علاوه بر اینها فاصله قطره چکان ها 10 ، 15 ،  25 ، 40 ،50 ، 60 ، 80 ، 100 سانتی متر نیز در بازار موجود است. این نوارها با آبدهی 0.8 ، 1.3، 1.5، 1.6، 2، 2.5، 3.8، لیتر در ساعت برای هر قطره چکان ساخته شده اند . بنابراین در هر متر از طول نوارهای تیپ و بسته به تعداد قطره چکان های روی آن میتوان آبدهی هر متر آن را به راحتی به دست آورد. برای محصولی مانند گندم که به صورت ردیفی کشت میشود و از تراکم بیشتری در زمین برخوردار است توصیه میشود که از فاصله قطره چکان های 15 یا 20 سانتی متری استفاده شود.

نوارهای آبیاری تیپ با ضخامت 150 ، 175 ، 200 و 250 میکرون ساخته می شوند که معمولترین ضخامت مورد استفاده در بازار 175 میکرون یا 0.175 میلیمتر میباشد. نوارهای آبیاری قطره ای از موادی ساخته شده اند که در برابر اشعه ماوراء بنفش نور خورشید، تغییرات دما، پوسیدگی، مواد شیمیایی متداول در کشاورزی نظیر کود و سموم شیمیایی مقاوم می باشند. نوارهای آبیاری تیپ به صورت رول های 1000 ، 1200 ، 1500 و 3000 متری به  دو شکل پلاک دار و زیپی ( درز دار) به بازار عرضه میشوند همچنین به دلیل کم بودن ضخامت نوارها، معمولاً هر رول 1000 متری با ضخامت 175 میکرون، بین 11 تا 12 کیلوگرم وزن دارد.

 

انواع نوار آبیاری

1. نوار آبیاری درزدار                         2. نوار آبیاری پلاک دار

انواع نوار تیپ

نوار آبیاری پلاکدار

یکی از انواع نوار تیپ ها، نوار آبیاری پلاکدار است. قطر نوارهای تیپ 16 میلی متر با ضخامت معمولا 150 تا 200 میکرون می باشند و پلاک های موجود در این نوارها با فاصله های 10 سانتی متر تا یک متر با دبی های مختلف می باشد. ولی رایج ترین فاصله ها 10، 15، 20 و 30 سانتی متر می باشند. در نوارهای آبیاری پلاکدار، پلاک ها (قطره چکان ها) به صورت مجزا تولید شده و در موقع تولید نوار، پلاک ها به آن افزوده می شود. معمولا فاصله تیپ ها بر اساس نوع محصول و روش کشت انتخاب می شود.

مزایای نوارهای آبیاری پلاکدار

  • قابل استفاده در زمین های شیبدار به دلیل یکنواختی بهتر در آبدهی
  • حل مشکل باز شدن دوخت در نوار آبیاری درزدار
  • دارا بودن عمر بیشتر نسبت به نوارهای درزدار

در نوارهای آبیاری پلاکدار حتی این امکان وجود دارد که پلاک های pc روی آن ها نصب کرد که خاصیت خود شویندگی و تنظیم آبدهی داشته باشند.

نوار تیپ پلاک دار

نوار آبیاری درزدار

از انواع دیگر نوار تیپ ها، نوارهای بغل دوخت یا درزدار می باشند که دارای قطر 16.5 میلی متر با روزنه های 10، 20 و 30 سانتی متر با دبی متفاوت می باشند که معمولا دارای ضخامت 175 میکرون هستند. در نوارهای آبیاری درزدار قطره چکان وجود ندارد ولی درزهایی در کناره ی نوار وجود دارد که به صورت زیگزاگ می باشد که باعث می شود فشار آب را گرفته و قطرات آب از طریق درزهای موجود در نوار خارج می شوند. نوارها با متراژهای مختلف و آبدهی
های گوناگون و برای کشت های مختلف کاربرد دارند.

نوع محصول و کشت آن در تعیین فاصله ی نوارها موثر است به عنوان نمونه، گندم به صورت ردیفی کشت می شود و تراکم کشت آن زیاد است و بهتر است که از نوارهای با فاصله قطره چکان های 15 یا 20 سانتی متر استفاده شود.

ساختار نوار تیپ درزدار

 

زمین من  

نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.