آنچه باید از نوار تیپ بدانیم؟

معرفی سیستم آبیاری تحت فشار

سیستم آبیاری موضعی Localiz Irrigation روشی است که در آن آب تحت فشار هیدرولیکی درون لوله های اصلی، نیمه اصلی،رابط و آبده جریان می یابد و توسط گسیلنده ها در اختیار گیاه قرار میگیرد به علت شکل خاص مجاری داخل گسیلنده ها و روش شگستن فشار هیدرولیکی آب توسط گسیلنده ها آب در هنگام خروج از گسیلنده ها به صورت قطره های ریز پیوسته و یا جریان باریک درآمده و در سطح یا زیر سطح خاک ریخته می شود نام گذاری این نوع از سیستم های آبیاری به سیستم های آبیاری قطره ای یا موضعی نیز به همین دلیل می باشد که در این سیستم ها فقط قسمتی از خاک تحت آبیاری قرار گرفته و خیس می شود.

محاسن آبیاری قطره ای

 • صرفه جویی در میزان آب مصرفی و افزایش راندمان تا 90 درصد
 • افزایش عملکرد محصول
 • عدم تماس آب با میوه ، برگ، ساقه و تنه درخت
 • وزش باد: وزش باد در این سیستم در مقایسه با سیستم های آبیاری بی تاثر خواهد بود.
 • نیاز کمتر به نیروی انسانی: احتیاج به نیروی کارگری در این روش کم می باشد.
 • امکان به کارگیری کود و سم همراه با آبیاری: در آبیاری قطره ای این امکان وجود دارد که کود های شیمیایی محلول را وارد سیستم کرده و همراه با آب آبیاری در اختیار گیاه قرار دهیم که در اینصورت خطر شسته شدن کودها به عمق خاک و یا خارج شدن آن ها همراه با رواناب سطحی وجود ندارد.
 • علف های هرز: در سیستم آبیاری قطره ای مشکلات علف های هرز و هزینه مبارزه با آنها به حداقل می رسد و چون آب از صافی دستگاه کنترل مرکزی عبور می کند بذر و علف های هرز نمی توانند از این طریق وار مزرعه شده و پس از سبز شدن ایجاد مزاحمت نمایند.

نوار آبیاری

 آبیاری قطره ای ردیفی تیپ گیاه چغندرقند

معایب آبیاری قطره ای

 • هزینه سرمایه گذاری
  هزینه سرمایه گذاری سیستم آبیاری قطره ای زیاد است بطوریکه در برخی موارد خارج از توان کشاورز می باشد.
 • گرفتگی قطره چکان ها
  یکی از بزرگترین مشکلات این روش آبیاری،گرفتگی قطره چکان ها می باشد. گرچه با ابداع فیلترها و تولید قطره چکان هایی که خطر گرفتگی آنها کمتر است، این مسئله تا حدودی برطرف شده ولی هنوز کاملاً برطرف نشده است.
 • مسئله شوری و کیفیت آب آبیاری
  شوری خاک و همچنین کیفیت نامناسب آب آبیاری در این روش ممکن است تولید مشکل نماید. زیرا اگر میزان بارندگی جهت آبشویی و خارج ساختن نمک های متراکم شده کافی نباشد، تجمع املاح در سطح خاک در سیستم قطره ای ایجاد مشکل خواهد نمود.
 • محدود شدن رشد ریشه
  در سیستم آبیاری قطره ای، ریشه در محدوده منطقه مرطوب رشد می نماید. بنابراین در صورتیکه حجم این ناحیه بسیار کم باشد، ریشه زیاد گسترش پیدا نخواهد کرد. این امر خصوصاً در مناطقی با بادهای شدید، در صورت عدم طراحی صحیح مشکلاتی را بوجود می آورد. این محدودیت را می توان با طراحی مناسب و اعمال مدیریت صحیح تا حد بسیار زیادی کاهش داد.

تحقیقات انجام شده پیرامون آبیاری نواری ( تیپ)

 • سه رقم گندم را در دو روش آبیاری قطره ای سطحی و آبیاری سطحی – جویچه ای در کشور پاکستان مقایسه ونتیجه گزارش به عمل آمده که آبیاری قطره ای 56 درصد مصرف آب کمتر ، 11.56 درصد عملکرد دانه بیشتر و 33.36 درصد کارایی مصرف آب آبیاری بالاتری نسبت به آبیاری سطحی –جویچه ای دارد.
 • یک آزمایش صحرایی به منظور ارزیابی فنی و اقتصادی روش آبیاری قطره‌ای در مقایسه با آبیاری سطحی در زراعت گندم نتیجه گیری به عمل آمده که آبیاری قطره ای میتواند کارآیی مصرف آب را تا دو برابر افزایش دهد. میانگین عملکرد گندم در روش آبیاری قطره‌ای 8445 کیلوگرم در هکتار با آب مصرفی 3280 مترمکعب و در آبیاری سطحی عملکرد 7480 کیلوگرم در هکتار و آب مصرفی 5436 مترمکعب در هکتار شده است.بهره وری مصرف آب به ازاء هر واحد آب مصرفی در آبیاری قطره ای 2.57 در مقایسه با روش سطحی 1.38 حدود دو برابر بود.نتایج این آزمایش اجرایی بودن روش آبیاری قطره ای در گندم را به خوبی نشان داد.
 • آبیاری قطره ای (نواری) مصرف آب را با حصول متوسط عملکرد بالاتر ( حدود 30 درصد) نسبت به آبیاری سطحی کاهش می دهد. همچنین افزایش 50 درصدی کارایی مصرف آب را به همراه دارد.
 • در تحقیقی که در داراب فارس انجام شده نتایج نشان داد در بین روش‌های مورد بررسی آبیاری قطره‌ای (نواری) توانسته آب آبیاری را تا 57 درصد نسبت به آبیاری سطحی کاهش دهد. همچنین استفاده از روش آبیاری قطره ای نواری باعث افزایش کارایی مصرف آب به میزان 1.49 برابر نسبت به آبیاری سطحی گردیده است.

زراعت با نوار تیپ

مشخصات عمومی نوار آبیاری (تیپ)

آبیاری تیپ جزو سیستم های آبیاری تحت فشار محسوب میگردد که برای کارکرد و آبدهی مناسب و یکنواخت لوله های تیپ به فشار 0.5 تا 2 اتمسفر (بسته به ضخامت نوارهای تیپ) نیازمند می باشد ، این فشار که توسط ایستگاه های پمپاژ تامین میگردد برای انواع کشت های ردیفی نظیر صیفی جات و یا گندم لازم است با توجه به اینکه نوار آبیاری تیپ به فشار آب زیادی احتیاج ندارد درمزارع دارای پستی و بلندی نیز بدون نیاز به تسطیح دقیق زمین قابل استفاده است نوار آبیاری تیپ را می توان در هنگام کشت و به صورت دستی یا مکانیزه ( با استفاده از تراگتور) در زمین نصب نمود. همچنین، حذف ذرات ریز و معلق آب توسط فیلترها برای جلوگیری از گرفتگی لوله ها و ایجاد یکنواختی در خروج آب و بالا بردن عمر مفید نوارهای آبیاری تیپ موثر است.
نوارهای آبیاری تیپ موجود در کشورمان عمدتاً ساخت ایران، ترکیه، کره و ایتالیا می باشد.
نوارهای آبیاری تیپ دارای قطره چکان هایی در درون خود هستند که فواصل این قطره چکان ها بر روی لوله متفاوت بوده و بر اساس نوع محصول مزرعه و روش کاشت انتخاب میشوند. پر مصرف ترین نوارآبیاری تیپ از لحاظ فاصله بین قطره چکان ها نوارهای تیپ 20 و 30 سانتی متری می باشد علاوه بر اینها فاصله قطره چکان ها 10 ، 15 ،  25 ، 40 ،50 ، 60 ، 80 ، 100 سانتی متر نیز در بازار موجود است. این نوارها با آبدهی 0.8 ، 1.3، 1.5، 1.6، 2، 2.5، 3.8، لیتر در ساعت برای هر قطره چکان ساخته شده اند . بنابراین در هر متر از طول نوارهای تیپ و بسته به تعداد قطره چکان های روی آن میتوان آبدهی هر متر آن را به راحتی به دست آورد. برای محصولی مانند گندم که به صورت ردیفی کشت میشود و از تراکم بیشتری در زمین برخوردار است توصیه میشود که از فاصله قطره چکان های 15 یا 20 سانتی متری استفاده شود.
نوارهای آبیاری تیپ با ضخامت 150 ، 175 ، 200 و 250 میکرون ساخته می شوند که معمو لترین ضخامت مورد استفاده در بازار 175 میکرون یا 0.175 میلیمتر میباشد. نوارهای آبیاری تیپ از موادی ساخته شده اند که در برابر اشعه ماوراء بنفش نور خورشید، تغییرات دما، پوسیدگی، مواد شیمیایی متداول در کشاورزی نظیر کود و سموم شیمیایی مقاوم می باشند. نوارهای آبیاری تیپ به صورت رول های 1000 ، 1200 ، 1500 و 3000 متری به  دو شکل پلاک دار و زیپی ( درز دار) به بازار عرضه میشوند همچنین به دلیل کم بودن ضخامت نوارها، معمولاً هر رول 1000 متری با ضخامت 175 میکرون، بین 11 تا 12 کیلوگرم وزن دارد.

نوار تیپ درزدار

کاربردهای آبیاری تیپ

 1. کشت های گلخانه ای خاکی و هیدروپونیک(بدون خاک) به صورت یکردیفه، دو ردیفه و سه ردیفه بر روی هرپشته و یا باکس
 2. کشت محصولات صنعتی نظیر چغندر قند پنبه نیشکر، ذرت، آفتابگردان، سویا، کلزا و ...
 3. کشت انواع صیفی جات ردیفی نظیر سیب زمینی، هندوانه، خربزه، گوجه فرنگی، خیار، کدو، بادمجان، بامیه، فلفل دلمه ای، کاهو، کلم، توت فرنگی، پیاز و ... بصورت یک ردیفه روی هر پشته
 4. کشت غلاتی همچون گندم و جو بصورت تراکم شبکه نوارها در زمین
 5. کشت حبوباتی نظیر نخود فرنگی، انواع لوبیا، ماش، عدس و...

زمین من 

نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.