با روش های ضدعفونی کردن خاک آشنا شوید - بخش اول

معولا بستر های کشت تشکیل شده از خاک دارای عوامل بیماری زا و غیر مفید برای برای بذر های کاشته شده و گیاهان می باشد که این عوامل شامل انواع قارچ ها ، باکتری های مضر، بذر علف های هرز در طول رشد گیاه باعث اذیت کشاورزان و هم چنین استفاده از مواد غذایی مفید برای گیاه می سوند،  بعضی آفات مضر برای کشت بذر ها، گیاهان انگل مثل گل جایز، نماتود ها و.. می باشند. کشاورزان و زارعان و کلیه کسانی که به هر میزانی اقدام به کشت گیاهان می کنند باید برای پیشگیری و مبارزه با این عوامل جهت رشد هرچه بهتر و با کیفیت تر مصولشان اقدام به ضدعفونی کردن کنند.

مناسب ترین عمق توصیه شده جهت ضد عفونی کردن خاکها عمق 25 سانتیمتر از سطح خاک می باشد. این کار بسته به مشخصات و ویژگی های هر زمین و یا در مقیاس های کوچکتر هر گلدان به روش های مختلفی صورت می گیرد. ما در این مقاله قصد داریم شما را با انواع این روش ها جهت تولید محصول با کیفیت تر آشنا کنیم. در ادامه کلیه روش های ضدعفونی کردن بذر به تفکیک و به صورت کامل شرح داده شده است.

 

انواع روش های ضد عفونی کردن خاک 

انواع روش های ضد عفونی کردن بذر را به سه دسته تقسیم می کنیم. متداول ترین روش که عموم با آن آشنا هستند ضدعفونی کردن بستر توسط سموم است دو روش مهم و کاربردی دیگر ضد عفونی کردن بستر به وسیله بخار آب و توسط اشعه خورشیدی است. 

 

ضد عفونی کردن خاک با بخار آب

این روش را معمولا برای گلخانه ها بکار می گیرند که امکان استفاده از دستگاه بخاردر آنها به راحتی فراهم می شود اما اگر بتوان از دستگاه های تولید بخار در اطراف مزرعه استفاده کرد این روش بسیار مناسب خواهد بود. ضدعفونی کردن به این صورت انجام می گیرد که باید ابتدا سطح خاک توسط نایلون ها کاملا پوشیده شود و سپس با استفاده از لوله های پلی اتیلن مشبک از سطح خاک و یا به وسیله لوله های مشبک کار گذاشته شده در زیر بستر ، عملیات تزریق بخار آب تا عمق 25 سانتیمتری خاک صورت گیرد. این روش ضد عفوننی کردن خاک بسته به ویژگی های بستر کشت شما باید بین 2 تا 6 ساعت انجام شود. در واقع این عمل تا زمانی ادامه می یابد که دمای خاک به 80 درجه سانتی گراد برسد در این مرحله نکته حائز اهمیتی وجود دارد که برای ضد عفونی شدن هرچه بهتر و موثرتر خاک باید به آن توجه شود. ضدعفونی کردن تا دمای 80 درجه سانتی گراد باعث حفظ برخی از ساپروفیت های مفید و طبیعی خاک می شود. با استریلیزیسیون کامل و ایجاد 100 درصد خلا زیست محیطی، پاتوژن های مضر بلافاصله شروع به رشد می کنند و وجود برخی از این ساپروفیت ها در بستر از این موضوع جلوگیری به عمل می آورد. به همین دلیل حفظ برخی از ساپروفیت ها در عمل ضدعفونی کردن امری مهم به شمار می آید.

ضدعفونی کردن خاک

 

 

ضد عفونی کردن با اشعه خورشیدی 

برای ضدعفونی کردن خاک توسط نور و اشعه خورشید باید ابتدا بستر کشت را با انواع کود های حیوانی مورد نیاز مخلوط کرده و پس از آن زمین شخم زده شود و در نهایت زمین را به روش غرقابی آبیاری نمایید. منتظر شوید تا آب آبیاری در زمین فروکش کند و روی سطح زمین با نایلون کاملا پوشانده شود نایلون محکم در زمین قرار گرفته و در مقابل باد دوام دارد. در صورتی که ضد عفونی با نور خورشید در تابستان انجام شود با ید حداقل تا 6 هفته این کار انجام شود. در بسیاری از منابع گفته می شود که به دلیل افرایش دمای خاک و همچنین تخمیر شدن کود های حیوانی بخش زیادی از بذر علف های هرز و قارچ های خاک زی از بین می روند و پس از پایان این روش بستر کشت مناسبی در اختیارکشاورزان قرار می گیرد.

ضد عفونی کردن خاک

مطالب آزاد 

زمین من 

نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.