نقش گوگرد در افزایش عملکرد و بهبود محصولات کشاورزی چیست؟

گوگرد دارای اثرات مفید و فراوانی در گیاهان است. استفاده از گوگرد سبب جذب آسان عناصر غذایی گیاه به ویژه عناصر میکرو می شود و به بهبود فیزیک خاک کمک می کند و باعث کاهش شوری و همچنین کاهش ph در خاک های آهکی می گردد. کود های گوگرد زرکوه، مخصوص اصلاح خاک های شور و قلیایی ، مناسب برای کود های دامی و مرغی آلوده نپوسیده و اکسید نشده می باشد همچنین گوگرد غنی شده زرکوه را جهت تقویت و اصلاح خاک های ضعیف و شور به کار می برند. 

 

طبق دسته بندی متخصصان تغذیه گیاه، گوگرد جز عناصر ثانویه برای گیاه قرار می گیرد و سه عنصر نیتروژن ، فسفر و پتاس که مقدارشان در گیاه به ترتیب حدود 2.5، 0.15 و 2 درصد است جز عناصر اصلی هستند این در حالی است که غلظت گوگرد در اندام های هوایی 0.25 درصد است و این مقدار از غلظت فسفر در گیاه که 0.15 درصد است بیشتر می باشد پس به نظر می رسد این عنصر را باید بین عناصر اصلی در نظر گرفت. گوگرد نه تنها در محصولات کشاورزی که در خاک های کشاورزی نیزبه عنوان یک ماده اصلاحی به کار می رود.

 

خواص گوگرد در کشاورزی 

گوگرد در خاک و گیاهان نقش به سزایی را ایفا می کند. در خاک های کشاورزی از گوگرد به عنوان یک ماده اصلاحی استفاده می کنند که به اصلاح ویژگی های فیزیکی و شیمیایی خاک های آهکی و سدیمی می پردازد و همچنین سبب افزایش نفوذپذیری و کاهش ph  خاک میگردد. گوگرد دارای نقش تغذیه ای در گیاهان زراعی و باغی است و به جذب عناصر غذایی در گیاهان کمک می کند و سبب بهبود کمی و کیفی محصولات کشاورزی می شود.

 

نکات کلیدی در مصرف کود گوگرد

  • درخاک ها شور و قلیایی حاوی آهک توصیه می شود که گوگرد همراه با کود اوره و یا به صورت سولفات آمونیوم و سولفات پتاسیم مصرف شود.
  • به دلیل خطر انفجار گوگرد پودری در اثر گرما بهتر است که گوگرد گرانول با دانه بندی مناسب و مخلوط با 10 تا 15 درصد بنتونیت مصرف گردد.
  • مایع تلقیح تیوباسیلوس یکی از مهمترین اسید کننده های گوگرد در خاک است که حاوی یک سری از باکتری های تیوباسیلوس هستند و می توانند رطوبت و دمای مناسب گوگرد را اکسید کرده و باعث کاهش موضعی خاک و در پی آن افزایش قابلیت جذب سایر عناصر غذایی مورد نیاز گیاه از خاک شوند.
  • مناسبترین شکل گوگرد به عنوان ماده اصلاحی و فرم قابل جذب آن برای گیاه ،سولفات است. برای افزایش سرعت اکسیده شدن گوگرد و تبدیل آن به سولفات باید آن را با کود های آلی مخلوط کرد تا باکتری های تیوباسیلوس در حد مناسب فعال شوند.  
  • تداوم در مصرف گوگرد در خاک سبب اسیدی شدن خاک به خصوص در خاک های آهکی شده و در نتیجه حلالیت عناصر غذایی مورد نیاز گیاه را افزایش می دهد.
  • استفاده از کود های گوگردی همراه با کود های فسفاته باعث کاهش تثبیت فسفر در خاک های آهکی می شود بنابراین بهتراست همراه با کود های فسفاته، گوگرد مصرف شود.
  • با توجه به اثر اصلاحی گوگرد در خاک وهمچنین به عنوان ماده غذایی قابل جذب برای گیاه باید شکل فعال گوگرد در خاک (گوگرد معدنی) یعنی سولفات مصرف شود و شرایط معدنی شدن گوگرد در خاک فراهم شود. عواملی زیادی  مانند حرارت ، رطوبت ، تهویه ، نسبت کربن به گوگرد ، مقدار ماده آلی خاک و جمعیت میکروارگانیسم های خاک بر معدنی شدن گوگرد یعنی تبدیل گوگرد به سولفات موثرند. اگر گوگرد به شکل معدنی تبدیل نشود نقش مثبت و موثری در خاک نخواهد داشت.

 

نقش گوگرد در گیاهان

در ابتدا در مورد نقش گوگرد در گیاهان به طور خلاصه صحبت شد. از وظایف مهم گوگرد در گیاهان می توان به دخالت در بسیاری از فعالیت های آنزیمی ، شرکت در ساختمان اسید های آمینه  میتونین و سیستین و نیز ترکیبات فرار مولد رایحه گیاهی مانند سیر، پیاز ، خردل و.. همچنین کمک به ساخت روغن و بهبود کیفیت میوه اشاره کرد. گوگرد در افزایش عملکرد گیاهان زراعی به ویژه دانه های روغنی ، غلات ، پیاز و گیاهان علوفه ای اثبات شده است.

 

انواع کود های گوگردی

گوگرد پودری

این نوع گوگرد به صورت پودر زرد رنگ و به عنوان غلیظ ترین کود گوگرد در نظر گرفته می شود. گوگرد پودری با گل گوگرد نیز شناخته می شود. برای قابل جذب شدن این نوع گوگرد و در دسترس قرار گرفتن آنها برای گیاهان باید اکسید شده و به سولفات تبدیل شود. به همین دلیل ایجاد شرایط مناسب برای اکسید شدن از جمله تهویه ، رطوبت و دما بسیار حائز اهمیت است. مناسبترین زمان مصرف  این کود 3 تا 4 هفته پیش از کشت گیاه است. گوگرد های پودری به دلیل داشتن سطح تماس با باکتری ها سریعنر جذب گیاهان می شوند. انواع گوگرد پودری : بیوگوگرد طلایی، این کود همراه با باکتری های اکسید کننده عرضه می شود. بیو فسفات طلایی : از این کود بیشتر در باغات استفاده می کنند.

 

 

            

 کود گوگرد معدنی سوپر طلائی زرکوه              کود گوگرد معدنی سوپر طلائی زرکوه

 

گوگرد گرانوله

این نوع گوگرد به دلیل دانه بندی و کروی شکل بودن بسیارکاربردی هستند. و همچنین درانبارداری های دراز مدت کود های گرانوله دیرتر کلوخه می زنند. هدر رفت کود و چالش های زیست محیطی ناشی از آلودگی کود های گرانوله کمتر کود های پودری است.

گوگرد آلی گرانوله

مواد آلی موجود در کود های آلی گرانوله دارای مقدار زیادی عناصر ماکرو و میکرو است که با معدنی شدن به تدریج در اختیار گیاه قرار می گیرد. و این مواد تعداد میکروب های مفید خاک را افرایش می دهد و سبب بالارفتن توانایی جذب عناصر غذایی برای گیاه می شود. استفاده از مخلوط کود های شیمیایی و آلی اثرات فزاینده ای در رشد گیاه نسبت به مصرف جداگانه این کود ها دارد. با مصرف کود های گوگرد آلی گرانوله علاوه بر برطرف شدن نیاز گیاهان ، ویژگی های فیزیکی و شیمیایی خاک نیز بهبود می یابد.

فواید استفاده از گوگرد به شکل فسفات

کاهش بی کربنات آب آبیاری

تامین نیاز های غذایی  گیاهان

اصلاح خاک های قلیایی و شور

کنترل برخی بیماری های گیاهی مانند سفیدک

افزایش حلالیت و قابلیت جذب عناصر غذایی پر مصرف و کم مصرف به ویژه آهن و روی

برای خرید کود های گوگرد زرکوه کلیک نمایید. 

 

زمین من 

نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.