اثرات و خواص گوگرد های معدنی زرکوه

یکی از دغدغه های کشاورزی شوری خاک و یا همان بالا بودن غلظت آهکی خاک است و حتی در مناطقی که با آب شور آبیاری انجام می دهند این نگرانی بیشتر هم می شود. راهکار های زیادی وجود دارد که می توان مشکلات شور آب و خاک را کنترل کرد که هر کدام هزینه، زمان و توان فنی خاص خود را می طلبد. یکی از روش های مقرون به صرفه و ارگانیک استفاده از گوگرد مناسب می باشد. در مقایسه با سایر روش های موجود، هزینه بهره برداری و تاسیسات ندارد و با کمترین هزینه نیروی کار انسانی قابل انجام است. یکی از چالش های استفاده از گوگرد مدت زمان اثر بخشی آن در زمین هست که این مهم با استفاده از کود های نوع زرکوه فقط در بازه 30 روز، پس از انجام آبیاری کامل و درست محصول، قابل دسترس می باشد. لذا اصلاح آهک موجود در خاک های شور (آهکی) با استفاده از کود ارگانیک زرکوه مقرون به صرفه می باشد.

 

اثرات و خواص گوگرد های معدنی زرکوه

یکی از دغدغه های کشاورزی شوری خاک و یا همان بالا بودن غلظت آهکی خاک است و حتی در مناطقی که با آب شور آبیاری انجام می دهند این نگرانی بیشتر هم می شود. راهکار های زیادی وجود دارد که می توان مشکلات شور آب و خاک را کنترل کرد که هر کدام هزینه، زمان و توان فنی خاص خود را می طلبد. پیش از خواندن این مقاله توصیه می کنم دو مطلب علمی مربوط به گوگرد در کشاورزی را در بخش کود، مطالب کاربردی، درج شده است را مطالعه نمایید و با آمادگی بیشتر به بررسی این مقاله بپردازید. این مقالات به نام های تاثیر مصرف گوگرد و نقش گوگرد در افزایش عملکرد می باشد.

یکی از روش های مقرون به صرفه و ارگانیک استفاده از گوگرد مناسب می باشد. در مقایسه با سایر روش های موجود، هزینه بهره برداری و تاسیسات ندارد و با کمترین هزینه نیروی کار انسانی قابل انجام است. یکی از چالش های استفاده از گوگرد مدت زمان اثر بخشی آن در زمین هست که این مهم با استفاده از کود های نوع زرکوه فقط در بازه 30 روز، پس از انجام آبیاری کامل و درست محصول، قابل دسترس می باشد. لذا اصلاح آهک موجود در خاک های شور (آهکی) با استفاده از کود ارگانیک زرکوه مقرون به صرفه می باشد.

کود های گوگردی زرکوه به صورت پودری و در دو نوع مش تولید می گردد. نوع اول به گوگرد طلایی با مش 100 است که مناسب برای مخلوط سازی با کود های دامی و گرد پاشی می باشد. نوع دیگر آن به نام سوپر طلایی با مش 400 می باشد که محصول منحصربه فرد وخاص در مقایسه با سایر محصولات مشابه است. از این کود می توان در محلول پاشی و در آبیاری تحت فشار استفاده کرد.

 

گوگرد سوپر طلاییگوگرد طلایی

 

طبق آزمایش و آنالیز گوگرد ارگانیک معدن زرکوه توسط موسسه تحقیقات خاک و آب کشور وزارت جهاد کشاورزی گوگرد ارگانیک معدن زرکوه بصورت کاملا انحصاری علاوه بر گوگرد عنصری S دارای مواد آلی ارگانیک ORGANIK MATTERIYA و کلسیم Ca نیز می باشد. با افزودن گوگرد ارگانیک معدن زرکوه به خاکهائی که آهکی هستند فقط کافیست آن زمین را آبیاری (آب دهی) نمایید که پس از انجام عمل آبیاری طی مدت 30 روز آهک مضر بازدارنده رشد درختان و گیاهان را تبدیل به گچ کشاورزی ارزشمند و قابل مصرف طبق فرایند شیمیائی انجام می دهد.

دستورالعمل استفاده :

 - به روش چالکود و یا افزودن به خاک روی ریشه درختان تا انتهای سایه انداز برای درختان 5 ساله 3 کیلوگرم ب) برای درختان 10 ساله 6 کیلوگرم پ) برای درختان 20 ساله 12 کیلوگرم

 - به روش محلول پاشی به نسبت 60 کیلوگرم در 1000 لیتر آب بصورتیکه زیر و روی برگ شاخه و سرشاخه درختان و نیز محصولات کشاورزی و زراعی را کاملا بپوشاند .

 - روش گرده پاشی بصورتیکه هنگام پاشش زیر و روی شاخه سرشاخه و برگهای درختان و یا محصولات زراعی و کشاورزی را کاملا پوشش دهد.

 - برای افزودن به خاک مربوط به بخش کشاورزی ، زراعت ، غلات ، صیفیجات ، جالیزها ، سبزیجات ، گلخانه ها و ......  برای هر هکتار 700 کیلوگرم بعد از شخم زمین و قبل از دیسک (تسطیح)

 - برای گلدانها در ازای هر یک کیلوگرم خاک گلدان 100 گرم و برای 2 کیلوگرم خاک گلدان 200 گرم کاملا با خاک مخلوط گردد.

 - به روش همراه با آب آبیاری (کود آبیاری) بصورت غرق آبی ، قطره ای و بارانی برای هر هکتار 700 کیلوگرم ( دو بار در سال )

خواص گوگرد معدن زرکوه:

اصلاح و تقویت خاکهای شور و قلیایی

آزادنمودن ریزمغذیهای موجود در خاک و کودهای حیوانی

ایجاد رشد رویشی و زایشی مناسب و افزایش تولید محصولات

حفظ رطوبت خاک و بازنمودن بافت خاک

آسان نمودن حرکت و پیشروی ریشه ها در خاک

هشدار و تذکری جدی :

 1- هنگام مصرف کود گوگرد معدن زرکوه هیچ نوع مواد شیمیایی اعم از سمی و کودی به آن اضافه ننمایید که واکنش منفی خواهد داد.

 2- دور از دسترس اطفال نگهداری شود.

 3- قبل از استفاده از کود ، دستورالعملهای استفاده به دقت مطالعه شود.

 

دارای شماره پروانه بهره برداری  و شماره ثبت مواد کودی می باشد.

شماره ثبت کودی

زمین من

نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.